Historia placówki rozpoczęła się jeszcze przez II wojną światową. To w 1901 r. w Piszu, na poddaszu ratusza, utworzono pierwsze muzeum regionalne. Nie przetrwało ono niestety okresu wojennego, dlatego większość umieszczonych w nim okazów została zniszczona. Placówkę odnowiono dopiero w 1969 r., początkowo tworząc ją w magazynie pewnego browaru. Od 1985 r. muzeum jest już niezależnym miejscem, przetrzymującym swoje eksponaty w pomieszczeniach ratusza.
Rodzaje wystaw stałych:

  • przyrodnicza - prezentuje różne rodzaje ssaków, gadów, ryb, ptaków i roślin charakterystycznych dla rejonu Warmii i Mazur. W swojej kolekcji zawiera nawet niezwykłe zdobycze łowieckie - orły bieliki, orliki krzykliwe, dzikie kaczki, kormorany czy pojedynczy okaz rybitwy czarnej.
  • etnograficzna - przenosi zwiedzających do dawnych czasów. Skupia w sobie eksponaty pochodzące z XIX oraz XX wieku - zabytki folklorystyczne, dzieła sztuki czy przedmioty codziennego użytku, wykorzystywane niegdyś przez mieszkańców Piszu.
  • archeologiczna - składa się z bezcennych eksponatów wydobytych na ziemi piskiej. Choć w znacznej większości występują w niej krzemienie, obok nich pojawiają się starodawne narzędzia robocze czy zwykłe przedmioty.
  • historyczna - najciekawsza wystawa stała o największej wartości edukacyjnej. Pojawiają się w niej starodawne, świetnie zachowane fotografie, dokumenty, rzeźby, biblie, meble czy czasopisma.


Fot. By Alina Zienowicz / CC BY 3.0