Pisz, którego nazwa wywodzi się od nazwy rzeki Pisy, prawa miejskie otrzymał w 1645 r.

Nie oznacza to jednak, że do Piszu przyjechać nie warto. W mieście jak i jego okolicach znajdziemy wiele ciekawych atrakcji, które warto zobaczyć na własne oczy. Na uwagę zasługuje Muzeum Ziemi Piskiej, gdzie obejrzymy m.in. bogato zdobioną, myśliwską ławę. Jak głosi legenda, na głowy gryfów, którymi ława została ozdobiona, powinny uważać wszystkie dziewice. Nieopatrzne włożenie palca do paszczy gryfa może skończyć się utratą części kończyny.

Rejs „Smętkiem”
Będąc w Piszu obowiązkowym punktem programu jest przejście się nad rzekę Pisę, gdzie kultowym już statkiem „Smętek” można udać się w rejs po jeziorze Śniardwy, Roś oraz jeziorze Seksty. Jeśli wybierzemy się nad jezioro Roś, warto skorzystać z okazji i zdecydować się na spływ rzeką Pisą. To niepowtarzalna okazja do obejrzenia zapierających dech w piersiach krajobrazów oraz podejrzenia zwierząt w ich naturalnym środowisku.

Osoby, które zamiast spływu kajakowego preferują długie spacery, zainteresują przepiękne szlaki i ścieżki leśne Puszczy Piskiej, które zachwycają bogactwem dzikich roślin i zwierząt. Odkrywanie skrytych pośród dwustuletnich sosen, leśnych jezior będzie niesamowitą przygodą, a kontakt z otaczającą naturą i piękne krajobrazy będą towarzyszyły nam jeszcze długo po powrocie z odpoczynku w Piszu.

(Fot. Pixabay / CC0)